You are here: Home » Edmonton

Edmonton

Edmonton

Edmonton je hlavné mesto kanadskej provincie Alberta.

Edmonton je po Calgary druhé najväčšie mesto v Alberte. Leží v nadmorskej výške 668 m n. m. a v roku 2011 mal aj s predmestiami 960 015 obyvateľov. Edmonton získal štatút mesta v roku 1904 a dnes je kultúrnym, vládnym a vzdelávacím centrom.

Edmonton sa rozprestiera na ploche 670 km². Je to jedno z najrozľahlejších miest v Severnej Amerike, väčšie ako Chicago, Philadelphia alebo Detroit. Edmonton patrí aj medzi mestá s najnižšou hustotou obyvateľstva v Severnej Amerike, asi 67-krát nižšou ako má New York. Edmonton sa pýši najdlhším pásom súvislého mestského parku v Severnej Amerike, ktorý tvorí údolie rieky Severný Saskatchewan a na osobu tu pripadá najväčšia plocha parkov zo všetkých kanadských miest.

Alberta

zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Alberta

Alberta je jedna z desiatich kanadských provincií. V roku 2005 oslavovala sté výročie vytvorenia samostatnej provincie.

Hlavné mesto Alberty je Edmonton. Najväčším mestom je Calgary, ktoré je priemyselným centrom Alberty. Je umiestnené v južnej časti provincie. Ďalšími významnými mestami sú Brooks, Banff, Canmore, Fort McMurray, Grande Prairie, Lethbridge, Lloydminster, Medicine Hat a Red Deer.

V roku 2004 žilo v Alberte 3 183 312 obyvateľov. Až 81 % populácie žije v mestách.

Alberta je pomenovaná podľa princeznej Louise Caroline Alberta (1848 – 1939), štvrtej dcéry kráľovnej Viktórie. Princezná bola tiež manželkou Sira Johna Campbella, ktorý bol generálnym guvernérom Kanady v rokoch 1878 – 1883. Jazero Lake Louise bolo tiež pomenované na počesť princeznej Louise.

Page maintained by

Leave a Comment


eight + = 11